Bilinçli askorbik asit tüketimi

Bir çok gıda içeriğinde kullanılan Askorbikasit başta zararlı gibi görünse de aslında bilinçli askorbik asit tüketimi C vitaminin kendisidir. Askorbikasit oksidasyonu bir çok gıdaya koruyucu madde olarak da eklendiğini görebiliriz. Bu gıdaların dayanıklılık değerlerini arttırır. Canlılığı süren her maddede bulunan Askorbikasit vitamin olarak suda eriyebilen ve vücutta depolanma yapmayan vitamin türündendir.

Kaynağı Değeri (mg) Kaynağı Değeri (mg)
Kuşburnu 0,450 Taze kırmızı biber 0,340
Portakal 0,050 Limon 0,030

Değer ve kaynağı verilmiş olan bu ürünlerde C vitaminin mg karşılığını görüyoruz.

C vitamini yani Askorbikasit çiğ et, meyve-sebzelerde özellikle turunçgillerde bolca bulunan bir vitamin türüdür. Vücuda direk olarak alımda doğru bildiğimiz bir yanlış ise hastalık başladıktan sonra tüketim yapmaktır.Oysa ki Askorbikasit vücutta hastalık belirtileri başlamadan önce sık tüketilmeli bu şekilde direnç arttırılmalıdır.Çünkü grip , soğuk algınlığı gibi hastalıkların sebepleri bakteri değil virüslerdir. Virüs hastalıklarının tedavilerinde C vitamini yada Antibiyotik etken içerikleri fayda göstermez. Bu durumda yapılacak tek çare sigarasız ortam ve iyi bir dinlenme olacaktır. Vücudumuzu virüs yada bakteri hastalıklarına karşı korumak için sağlıklı beslenme, egzersiz, düzenli uyku, temiz hava sahası şarttır. 

Askorbikasit sadece hastalık önlemede değil gıdaların SKT ömürlerini de uzatmada etkilidir. Askorbikasit oksidasyonu yani gıda ile oksijen temasını engellemek ürünün raf ömrünü uzatılır ve bu sayede ürün sağlıklı koruyucu madde desteği ile sofralarımıza gelir.

Bir diğeri ise Askorbikasit , vücuttaki alyuvarların işlenmesinde fayda gösterir. C vitamini eksikliği vücutta morarma, şişlik, halsizlik gibi etkileri gösterir. Bu demek oluyor ki Askorbikasit tüketimini, yaz-kış demeden, hasta olmayı beklemeden sürekli olarak tüketmeliyiz. İlk başta da dediğim gibi suda çözünen vitaminler vücutta depolanamaz. Bu yüzden devamlı olacak şekilde C vitaminini düzenli periyotlarda tüketmeliyiz.

Önümüz kış, öksürükler, hastalıklar yakamızı bırakmayacaktır. Tedavi sürecinde destekleyici olarak iki tarif vermek istiyorum;

1 avuç ıhlamur, 1 avuç papatya ,1 tutam karabiber, 1 diş sarımsak, 1 tutam zencefil, 1-2 dilim elma, 3-4 tane kuşburnu , 1 adet limon, 2-3 adet karanfil, 1 tutam bal.. Demleyip limon dilimi ile tüketin, direnciniz artacak daha kolay ayağa kalmanızı sağlayacaktır.
1 diş sarımsağı ezmeyin, doğrayın. 1 tutam zencefil ilave edin, 1 tutam bal ve 1 tutam karabiber ile karıştırın. Üzerine biraz limon suyu ekleyip yiyebilirsiniz..Günde üç kere tekrarladığınızda öksürüğün bittiğini sizde göreceksiniz. 

Etiketler:

Bu yazı toplamda 159 kişi tarafından görüntülendi.

3 Yorumlar

 1. Lee

  Haziran 22, 2020 at 5:40 pm

  cok guzel bilinçli yazmisin emegine saglik basarilar dilerim

  Cevapla
 2. helloween

  Haziran 22, 2020 at 6:23 pm

  çok güzel bir bilgi anlatımı olmuş emeğinize yüreğinize sağlık başarılarınızın devamını dilerim

  Cevapla
 3. CarlsBerg

  Haziran 22, 2020 at 9:08 pm

  emeğine sağlık

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

Biz Kimiz?

Ücretsiz sohbet chat kanalları ile kullanıcılarına muhabbet etme imkanı sağlamaktadır! % 100 bedava hizmet seçenekleri ile kullanıcılarına SEVİYELİ SOHBET odaları üzerinden kalıcı dostluklara ulaşabilmeleri yönünde hizmetleri ile diğer sitelerden farklı olarak kendi özgün çizgisini bozmamaktadır, günümüz sohbet siteleri hemen hemen bir birleriyle benzeri olmak ile birlikte, farklı hizmetleri bulunmamaktadır. Sitemiz seviyeli kullanıcılara sohbet etme fırsatı sunarken, Chat kurallarını ihlal eden kullanıcıları siteden uzaklaştırmaktadır.

Bu sitedeki tüm metin, resim, tasarım, yazılım ve içerikler telif hakları kapsamındadır. Bu sitedeki tüm bilgiler değiştirilebilir.

© 2020 Tüm Hakları Sakıldır.
www.isohbet.Net

mobil sohbet - izmir sohbet - türkce sohbet - chat siteleri - sohbet